Případy z praxe


Alergie, únava, častá nemocnost.

20-ti letá slečna trpí poslední 2 roky sennou rýmou od května do července, štípou a pálí ji oči, svědí patro v ústech. Stěžuje si také na únavu, která je neadekvátní námaze. Také v poslední době často nachladne. Teploty nemívá, ale bolí ji v krku, pak zase píchá v uších, nebo se spustí hustá neštípavá rýma. Stavy se střídají, není to nic vážného, ale je to obtěžující a navíc kvůli střídání symptomů vlastně neví, co jí je... Homeopatické vyšetření: Je spíše horkokrevná, ale mívá studené ruce. Na ven se obléká radši víc.  V mládí brala kvůli dlouhotrvajícímu kašli lokální kortikoidní spreje, což na ni mělo neblahý vliv v podobě velkých výkyvů nálad. V rodinné anamnéze hypertenze, rakovina tlustého střeva. Působí velmi poddajně, mírně. Se všemi se snaží vyjít dobře, radši ustupuje.  Má ráda sladké, buchtičky, koláčky, mléčné výrobky, nejí tučné maso. Žízeň nemívá.

Předepsána Pulsatilla 30C 3x týdně 2 kuličky. Po 2 měsících na kontrole se cítí mnohem lépe, úplně opadla únava. Alergické projevy jsou mírnější. Asi po týdnu braní léků se jí na nohou udělala kopřivka poté, co chvíli klečela v trávě. Po několika hodinách opět zmizela a od té doby se neobjevila. Uvedla, že kopřivku mívala dřív běžně. Vyhodnoceno jako léčebná reverzní reakce.

Následující měsíce se dívce dařilo stále dobře, Pulsatillu postupně vysadila, alergické projevy neměla. Porodila zdravé dítě a po několika letech se ozvala, že se jí vrátila opět v mírné podobě alergie. Z homeopatického vyšetření vyplynulo, že jejím aktuálním lékem je stále Pulsatilla. Opět dostala potenci 30C a po 14 dnech hlásila, že alergické projevy již nemá a cítí se dobře. Podáno jednorázově Pulsatilla 200, žádné další léky již neužívá.

U této dívky byl od začátku zřejmý její konstituční lék Pulsatilla (obraz symptomů byl velmi zřetelný) -  a léčba proto probíhala snadno a splňovala ideály celostní homeopatické léčby. Úzdrava probíhala na všech úrovních (fyzické, emoční, mentální). 


Křečové žíly

45-letá žena se rozhodla pro homeopatickou pomoc při problémech s křečovými žilami. Levou nohu od kotníku do půlky bérce má oteklou, bolí ji, s pocitem stahování, pálení, občas píchání. Horší vždy v létě, večer, dlouhým stáním, zlepšení chladnou sprchou atd.... Její matka i babička mají obdobné potíže, ona sama pocituje první potíže od svých 18-ti let, hodně se vždy stav zhoršil po těhotenství.  Celkově je zimomřivější, ale přímé slunce nerada. Vyčítá si, že málo pije, musí na to cíleně myslet. Před měsíčkama mívá výkyvy nálady, je protivná, nešikovná, radši se do ničeho nepouští.

Předepsán Apis 99C ve dvou dávkách denně. Na kontrole po 2 měsících přichází nadšená paní, noha vůbec není oteklá, nebolí ani večer, hodnotí stav jako 10% původních obtíží. Je to případ, který ukazuje, jak je homeopatie účinná i při potížích trvajících více než 25 let, navíc při velké rodinné zátěži. 


Krvácení z nosu 

Pacientkou byla 31-letá žena v 28.týdnu těhotenství. Byla zdravá, cítila se výtečně, jen se jí cca 3x týdně spustila krev z nosu. Vypozorovala, že se to obvykle stává ráno, poté co si umyje chladnou vodou obličej, nebo při snídani. Asi 2x našla ráno zakrvácený polštář. Krev byla sytě červená, pomohla vždycky důsledná tamponáda kapesníkem a po několika minutách krvácení ustalo. Nikdy předtím se jí to nestávalo, byla doposud zdravá, vážněji nestonala.

Lékem bylo Ammonium carbonicum. Pomohlo téměř okamžitě, lék vysadila asi po týdnu a od té doby už žádné krvácení z nosu nezaznamenala. Porodila následně velmi snadno v termínu zdravou holčičku.  

V homeopatii je známo několik desítek léků na krvácení z nosu. Rozlišení mezi nimi je možné pouze pokud na případ pohlížíme co nejvíce individuálně, to znamená všímáme si zvláštních symptomů, které má tento konkrétní pacient (krvácení při nebo po jídle, při mytí obličeje). Tyto okolnosti nelze nijak vysvětlit, z patofyziologického pohledu nemají opodstatnění či logiku. A přesto právě ony jsou v homeopatii velmi cenné. 


Bolesti hlavy

43-letá žena uvedla jako hlavní potíž v současnosti obtěžující bolesti hlavy, trvající poslední 4 roky. Nejčastěji jsou vázány na období před začátkem menstruace. Začínají v různou denní dobu, nevypozorovala žádnou pravidelnost. Bolí celá hlava, pukavě, poltivě, někdy cítí při bolesti v hlavě horkost. Pomáhá někdy klid, jindy když něco málo doma dělá, snaží se na bolest zapomenout. Pobyt na slunci jí nedělá obecně dobře, je hodně horkokrevná.  Uvádí, že bolesti začaly v době, kdy odstavila od kojení mladší dítě. Jiné zdravotní potíže nepociťuje,  nemocná nebývá. Psychicky je vyrovnaná, spokojená, říká, že dobře zvládá kloubit rodinu s prací. Její matka trpěla na migreny.

Předepsán Melilotus 99C dvarát denně 2 tablety. Během následujícího týdne se bolesti na 2 dny mírně zhoršily, byly častější, a potom zcela odezněly. Na kontrole po 2 měsících pacientka poznamenala, že se cítí i psychicky lépe. Před léčbou si neuvědomovala, že je stále v jakémsi napětí, stresu, chtěla všechno stihnout. Dařilo se jí to, byla výkonná, ale až s pomocí Melilotu začala dělat věci jinak. Uvolnila se, je ve větší pohodě.

Opět vidíme, jak dobře zvolený homeopatický lék zasahuje organismus jako celek: součástí stavu, který zahrnoval bolesti hlavy, byl také mentální stav napětí, který si pacientka ani nevědomovala - do takové míry jí byl vlastní. Správně zvolené homeopatikum uvádí organismus do stavu rovnováhy, a ta velmi často začíná v naší mysli...

Kopřivka

Mladý muž přichází kvůli akutnímu problému: před několika dny se mu během odpoledne, kdy sekl kosou vysokou trávu, vysely po celém těle kopřivkové pupeny. Standardní léčba antihistaminiky a kortikoidy kopřivku na pár hodin potlačí, ale druhý den je všechno opět stejné. Ošetřující lékařka navrhuje infuzní kortikoidní léčbu za hospitalizace. Pacient potřebuje problém rychle vyřešit, protože za pár dní odlétá na dovolenou.

Kůže je bledá, s otokem po celém těle, po zatlačení se dělá dolík, pacient má výrazné otoky pod očima, kůže mírně svědí, ulevuje studená nebo alespon vlažná koupel. Na základě těchto symptomů předepsán lék Apis 99C, první dávka v ordinaci. Během dne kopřivka postupně vymizela, druhý den ráno se neobjevila a pacient je od té doby bez potíží. Mohl si plně vychutnat dovolenou.


Problémy s usínáním dítěte

Maminka přivedla do ordinace 2,5-letou holčičku. Blonďatá dívenka pobíhá po ordinaci a maminka vypráví, jak ji uspávají ona i manžel 1-2 hodiny odpoledne i večer. Dívenka je stále čilá, chce si hrát, až ji postupně zmáhá únava, brečí, ale usnout nejde. "Jako by měla v sobě vrtulku, kterou neumí zastavit". Nepomáhá nošení, zpívání, vyzkoušeli řadu doporučovaných "spinkacích rituálů" s minimálním efektem. Po několika dnech, kdy se jí usínání nedaří, jí spánek pochopitelně chybí a to pak má  často zvýšenou teplotu a usne naráz vyčerpáním. Spí pak třeba 12 hodin v kuse a potom celý koloběh začne nanovo. 

Podán lék Coffea cruda, denně 2 tablety. Během tří dnů po podání léku se všechno jako mávnutím kouzelného proutku upravilo. Maminka na kontrole po 2 měsících říká "máme vyměněné dítě". Začarovaný kruh se podařilo přetnout, usíná nyní bez potíží, po přečtení pohádky. Coffea je jedním z mnoha léků na problémy se spánkem. U této dívenky byl symptomatický obraz léku velmi dobře vyjádřený: předrážděnost, neschopnost se uklidnit, radostné vzrušení.


Ženské výtoky

29-letá žena uvádí jako hlavní potíž vydatný poševní výtok, který ji trápí s přestávkami už několik let. Zpočátku svědomitě navštěvovala gynekoložku a brala antibiotika, kvasinkové a jiné preparáty. Mělo to všechno pouze dočasný efekt. Navíc by ráda otěhotněla a obává se, zda tento problém nebude na překážku. Z jiných potíží uvádí občasné bolesti hlavy, většinou v pracovní dny, tlakové, bolí ji celá hlava. Závažné choroby neprodělala, v mládí měla pouze několikrát angínu. Homeopatické vyšetření: je zimomřivá, musí nosit teplé ponožky na spaní a v zimě bývá nachlazená, hodně se obléká. Je velmi štíhlá, přesto, že jí vydatně. Potřebuje prý výrazně víc sníst než ostatní, aby neměla hlad. Hlavně jí chutná maso, nejradši má uzené, a celkově radši spíš slané než sladké jídlo. Uvádí, že je hodně společenská, má ráda kolem sebe hodně kamarádek. Fyzickou aktivitu příliš nepěstuje, bývá rychle unavená.

Předepsán lék Natrum muriatikum 99C 2 tablety ráno. Nastalo mírné zlepšení, bylo však krátkodobé a problémy se opět vrátily. Druhý  zvolený lék  byl Calcarea phosphorica 30C - 5 granulí 1xdenně. Po třech dnech se výtok na pár dní zhoršil, pacientka dostala průjem s teplotou, který trval asi 2 dny,a poté se stav začal postupně zlepšovat. Na kontrole po 2 měsících se cítí dobře, výtok je občasný, mírnější. Bolest hlavy byla zpočátku na pár dní výraznější, pak ustoupila a poslední asi 3 týdny si nepamatuje, že by ji bolela hlava. Podáno jednorázově Calc.phos.200, která léčbu dokončila. 

Ženské výtoky jsou problémem, kvůli kterému ženy velmi často vyhledají homeopatickou pomoc. I v tomto případě je však třeba postupovat homeopaticky - tedy najít takový lék, který pozvedne celkovou úroveň zdraví pacienta. Jen tak můžeme doufat, že změna bude výrazná a dlouhodobá. Podřízené stránky (1): Co homeopatie léčí